از مواد مناسب و غیر سمی
2-پرهیز از زوایای تیز
3-رعایت ابعاد تناسب
ب-افزایش سرعت کاربر از طریق موارد نظیر:
1-طراحی دستور العمل کاربری آسان و قابل فهم
2-سهولت روند استفاده
ج- ساده گرایی
د-گرایش به رنگ در بعضی از قسمتها
ه-عدم امکان جابه جای
4-10- تعاریف مبلمان شهری :
در فضای میان ساختمانها و بناها ، وسایل و ضمائم مکملی نیاز است تا زندگی شهری را سامان بخشد ، تجهیزاتی همچون اثاث یک خانه ، امکان زندگی را در فضای محصور میان سنگ و بتون و شیشه فراهم می آورد . این اجزاء جریان حرکت ، سکون ، تفریح و اضطراب را در شهر تضمین می کنند و به آن روح می بخشند . اثاثه ، تجهیزات یا مبلمان شهری ، خیابانی یا فضای باز ، اصطلاحات رایج این تسهیلات و امکانات هستند . این تسهیلات در انگلستان بیشتر به ( مبلمان خیابانی ) و در امریکا به ( مبلمان همگانی ) یا( مبلمان فضای باز ) معروف هستند .
اثاثه ، جمع اثاث به معنای وسایل و لوازم زندگی است و اثاثیه ، صورت غلط ولی مصطلحی است از اثاثه ، تجهیزات ، در مفهوم آراستن و بسیج کردن و بیشتر به وسایل و سازوبرگ نظامی اطلاق می شود . مبلمان واژه فرانسوی به معنای مجموعه اثاثه و دکوراسیون یک محل است . (مرتضایی ، 1381 :20)
مبلمان شهری ، مجموعه وسایل و عناصری است که در خیابان ها و دیگر فضاهای شهری برای ایجاد ایمنی و آسایش ، حفاظت ، زیبایی ، راحتی ، راهنمایی ، پاکیزگی ، بهداشت و … به کار گرفته شود . (اکبر پرهیزکار و محسن علیزاده ، ص51 )
مبلمان شهری تمام عناصری را شامل می شود که اولا در فضای باز شهری مکان یابی شده و کارکرد عمومی دارند و ثانیا وجود آنها در فضای شهری نیازی از نیازهای عمومی شهروندان را تأمین می کند . حذف مبلمان شهری از اندام شهری و یا نامناسب بودن آنها می تواند زمینه ساز ناکارایی و اختلال در عملکرد نظام شهری شود و نیازهای متعدد را بی پاسخ بگذارد ( آگشته 1379 :79 ) .

4-11- آنالیزساختار فنی محصول:
ملاحظات فنی:
4-11-1- متریال:
سطوح زیبایی برای نشستن ایجاد می کنند ، چوب ، ماده ای گرم است . فلز و سنگ نیز ، کاربردی و راحت هستند ، ولی سطح آنها برا ی نشستن طولانی مدت سرد است .
چوب ، هم برای بافت های امروزی و هم برای بافت های تاریخی مناسب است . البته باید به صورت گرد ، سخت ،دانه دانه و قطعه قطعه در آید . چوب های سخت بادوام است . ولی به دقت باید از منابع مشخص قابل تجدید جدا شود .
ورقه های فلزی سوراخ دار ، شبکه ی سیمی یا تور سیمی ، مصالح پوششی هستند که بویژه برای محیط های شهری مناسب اند .
چدن نسبت به مصالح دیگر نایاب است و به ندرت برای ساخت صندلی به کار می رود . سیستم حفاظتی می تواند از چدن یاآلومینیوم لوله های ، بتن ، سنگ یا چوب باشد .
الف) دوام: مهمترین خصوصیت یک نیمکت با توجه به تنوع گروه های استفاده کننده و همچنین تفاوت شرایط اقلیمی، دوام است. برای دستیابی به بیشترین دوام، پارامترهای فنی متعددی موثرند، بدین معنی که عمر مفید مواد و قطعات تشکیل دهنده نیمکت به نحوی باشد که در نقطه ی زمانی قابل پیش بینی به انتها برسد.  ( مرتضایی،1382 )
ب) مواد: استفاده از مواد مختلف تاثیرات گوناگونی دارند. چوب دارای طبیعت گرم است و فلز و سنگ با وجود راحتی و کاربرد زیاد به طور ذاتی سطوحی سرد هستند. علاوه بر چوب و فلز و سنگ می توان از لوله های فولادی، چدنی، آلومینیومی و بتن استفاده کرد. . ( مرتضایی،1382 )
بهترین ماده برای ساخت نیمکت، این است که نیازی به نگهداری و مراقبت کمتری داشته باشد
( مرتضایی،1382)           
4-12-معیارهای مهم در طراحی مبلمان شهری :
4-12-1- معیارهای فیزیکی :
شکل یک محصول اولین چیزی است که استفاده کننده ،از آن محصول درک می کند . این برداشت اولیه معمولا بسیار مؤثر است و می تواند باعث ترغیب به استفاده و یا پرهیز از آن گردد . شکل باید متناسب با عملکرد بوده و در ارتباط با محیط اطراف خود دارای هماهنگی و خوانایی لازم باشد . به گونه ای که از فاصله دور نیز بتوان محصول و کارکرد آن را تشخیص داد .
رنگ :
انتخاب رنگ برای اجزای مبلمان شهری بگونه ای باشد که در محیط خود شاخص بوده و در عین حال از ایجاد آلودگی بصری و چشمگیری بیش از حد جلوگیری کند .رنگ اجزای مبلمان شهری چه به صورت پوششی و یا متریالهای رنگی ، باید بگونه ای باشد که به هنگام شستشو یا در معرض آفتاب و مرور زمان تغییر نکرده و خاصیت خود را از دست ندهد .
بافت :
بافت مناسب علاوه بر ایجاد جلوه و زیبایی ، دارای کاربرد نیز هست . بافت می تواند باعث ایجاد استحکام در سطوح خارجی محصول گردد یا برای ایجاد اصطکاک و جلوگیری از سرخوردن در جاهای لازم مورد استفاده قرار گیرد .باید توجه داشت که سطوح بافت بگونه ای باشد که باعث جمع آوری آب و گردوخاک نشده و به راحتی قابل تمیز شدن و شستشو باشد
پوشش :
پوشش یک محصول اهمیت فراوانی در حفظ دوام و حفاظت از آن محصول داشته و جنس پوشش به جنس سطوح خارجی و کاربرد محصول بستگی دارد . پوشش باید به گونه ای انتخاب شود ، که به مرور زمان و در اثر عوامل جوی و محیطی تخریب نشود و از سطح محصول جدا نشود .
اتصالات :
در انواع ساخت و ساز ، همواره اتصالات ، حساس ترین و آسیب پذیرترین نقاط هستند . اتصالات خوب می بایست با سایر قسمتها به ویژه قطعات متصل شده در آن نقطه به صورت یکپارچه عمل می کند ، در غیر اینصورت باعث تخریب ناحیه اتصال خواهد شد . به طور کلی یک اتصال خوب باید دارای شرایط زیر باشد :
بادوام ، استحکام ، عدم امکان دستکاری توسط افراد ، عدم امکان جمع شدن گردوخاک ، دارا بودن ایمنی برای استفاده کنندگان (نداشتن زواید خطرناک ) و هماهنگی ظاهری و تناسب با محصول مورد نظر .
مواد مصرفی :
استفاده از مصالح مناسب را از سه دیدگاه می توان بررسی نمود :
الف ) کاربرد : بکارگیری مواد نامناسب در ساخت مبلمان شهری باعث پایین آمدن کآرایی و همچنین تخریب همه یا بخشی از محصول می گردد ؛
ب ) زیبایی شناسی : استفاده از مواد باید به گونه ای باشد که به زیبایی و تناسب فرعی و حجمی محصول لطمه وارد نسازد و همچنین باعث ایجاد اغتشاش بصری نشود ؛
ج ) صرفۀ اقتصادی : طبیعی است قیمت مصالح مصرف شده در تولید صنعتی انبوه اهمیت بسیار زیادی دارد و بعضا اختلاف جزیی در قیمت مصالح مصرفی ، در تولید انبوه رقم قابل توجهی را شامل می شود .
4-12-2- معیارهای غیر فیزیکی :
4-12-2-1- هماهنگی با محیط اطراف :
اجزای مبلمان شهری باید از نظر موقعیت استقرار ، کاربرد و ظاهر ( شکل ، رنگ و غیره ) با محیط اطراف خود و سایر اجزای مبلمان شهری هماهنگ باشند ، زیرا ناهماهنگی باعث بروز اشکالاتی همچون آلودگی بصری ، اغتشاش محیطی ( سد معبر ) و یا بلا استفاده ماندن محصول خواهد شد .
4-12-2-2- ایمن بودن :
داشتن احساس امنیت برای استفاده کنندگان از مبلمان شهری یکی از شروط اصلی در طراحی این اجزاء است .
4-12-2-3- کم بودن قطعات :
این پارامتر باعث کاهش هزینه در مصرف مواد ، تهیه قالبها و مدلهای اولیه و همچنین باعث سهولت در تولید ، نصب و تعمیر و تعویض قطعات محصولات می شود .
4-12-2-4- سهولت ساخت ، تعمیر و نصب :
این پارامتر ضمن سرعت بخشی به انجام کار تعداد متخصصان مورد نیاز را به حداقل می رساند . یکی از راههای اعمال این پارامترها کم کردن تعهدات قطعات و اتصالات است که علاوه بر تسریع و تسهیل کار باعث کاهش هزینه ها نیز می گردد .
4-12-2-5- دوام :
دوام تابع عوامل دیگری همچون مواد نامناسب ، سازه محکم ، اتصالات قوی ، پوشش حفاظتی کامل و پیش بینی عوامل تخریبی و بکارگیری روش های جلوگیری از آنها نیز هست ، و هر یک از این فاکتورها به سهم خود در ازدیاد ، دوام و طول عمر محصول دخیل است .
4-12-2-6- قابلیت استفاده برای گروههای مختلف :
تقریبا تمام افرادی که از فضاهای شهری استفاده می کنند با مبلمان نیز سروکار دارند . این افراد به دو گروه قابل تقسیم هستند : افراد سالم ( کودکان و بزرگسالان ) و معلولان . یک طراحی خوب باید بتواند ، به طیف وسیعتری از استفاده کنندگان پاسخ دهد . مثلا مبلمانی که هم برای معلولان و هم برای افراد سالم کارآیی مطمئن داشته باشد .
4-12-2-7- اقتصادی بودن :
اقتصادی بودن اجزای مبلمان شهری تابع مجموعه ای از پارامترهای مختلف یعنی مواد ارزان و در دسترس ، روش تولید ساده ، وزن کم و نحوۀ نصب آسان است و به طور کلی به شکلی است که هزینه های مواد خام اولیه ، ساخت ، حمل و نیروی انسانی به حداقل کاهش می یابد .
4-12-2-8- استحکام سازه :
سازه باید از استحکام کافی برخوردار بوده تا در برابر انواع تخریب و تنشهای غیر قابل پیش بینی هنگام استفاده مقاومت کافی داشته باشد ؛ در غیر اینصورت عمر مفید محصول کم شده و باعث ایجاد بی رغبتی در استفاده و همچنین زیانهای اقتصادی می شود .
4-12-2-9- دسترسی :
مکانیابی و استقرار درست مبلمان شهری اهمیت بسزایی در نحوۀ استفاده از آن دارد قبل از نصب مبلمان ابتدا باید نیازها و پتانسیلهای محدوده را سنجید و سپس با توجه به نتایج بدست آمده اقدام به انتخاب مکان مناسب برای هریک از اجزای مبلمان شهری نمود ( غلامپور ، 1379 : 56-58 ) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رایگان با موضوع عملکرد کارکنان، ارزش افزوده، سابقه خدمت

4-12-3-معیارهای انتخاب مبلمان شهری:
4-12-3-1- هماهنگی با محیط اطراف:
اجزای مبلمان شهری باید از نظر استقرار، کاربرد و ظاهر با محیط اطراف خود و سایر اجزای مبلمان شهری هماهنگ باشند، زیرا ناهماهنگی باعث بروز اشکالاتی همچون اغتشاش بصری، اغتشاش محیطی (سدمعبر) و یا بلا استفاده ماندن محصول خواهد شد.
4-12-3-2- ایمن بودن:
داشتن احساس امنیت برای استفاده کنندگان از مبلمان شهری یکی از شروط اصلی در طراحی این اجزاست. به دلیل نوع کاربرد این اجزا طراحی محصول باید به گونه ای انجام شود که هنگام استفاده هیچگونه آسیبی متوجه ایشان نگردد.
4-12-3-3-ارگونومی:
امکان ایجاد حداکثر راحتی و آسایش را در هنگام استفاده برای گروه‌های مختلف بررسی می‌کند و معیارهای مشخصی را ارائه می‌نماید. به عنوان مثال ارتفاع دستگیره در انواع کیوسک، ارتفاع سقف در ایستگاه اتوبوس، زوایای موجود بین کف و پشتی نیمکت و … همگی دارای استانداردهایی متناسب با ابعاد بدن انسان هستند و به کاربردن این معیارها و استانداردها در طراحی باعث بالا بردن کارایی محصولات می‌شود.
4-12-3-4- کم بودن قطعات:
این پارامتر باعث کاهش هزینه در مصرف مواد، تهیه قالب‌ها و مدل‌های اولیه و همچنین باعث ایجاد سهولت در تولید، نصب، تعمیر و تعویض قطعات محصولات می‌شود.
4-12-3-5- سهولت ساخت، تعمیر و نصب:
این پارامتر ضمن سرعت بخشی به انجام کار، تعداد متخصصان مورد نیاز را به حداقل می‌رساند.
4-12-3-6-دوام:
دوام تابع عوامل دیگری همچون مواد مناسب، سازه محکم، اتصالات قوی، پوشش حفاظتی کامل و پیش بینی عوامل تخریبی و به کارگیری روش‌های جلوگیری از آنها نیز هست و هریک از این فاکتورها به سهم خود در ازدیاد دوام و طول عمر محصول دخیل است.
4-12-3-7- مقاومت در برابر تخریب (تخریب‌های عمدی و غیر عمدی)قابلیت استفاده برای گروه‌های مختلف:
تقریباً تمام افرادی که از فضاهای شهری استفاده می‌کنند با مبلمان شهری نیز سروکار دارند. این افراد به دو گروه افراد سالم و معلولان تقسیم می‌شوند. یک طراحی خوب باید بتواند به طیف وسیعتری از استفاده‌کنندگان پاسخ دهد.
4-12-3-8- اقتصادی بودن:
اقتصادی بودن اجزای مبلمان شهری تابع مجموعه‌ای از پارامترهای مختلف یعنی مواد ارزان و در دسترس، روش تولید ساده، وزن کم و نحوه نصب آسان است و به طور کلی به شکلی است که هزینه‌های مواد خام اولیه، ساخت، حمل و نیروی انسانی به

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید