درگیر حواس پنجگانه و در تعامل با محصول وجود دارد.ومی توان در راستا وسیله ای ،برای شکل گیری احساسات انسانی کمک گرفت.
با بکارگیری منطقی و حواس پنجگانه،برای بیان عملکرد مناسب می توان افزایش سطح دلپذیری در استفاده از محصول و ترغیب به استفاده مجدد را انتظار داشت.

2-7-تعاریف و مفاهیم هویت:
هویت چیست و به چه معناست؟ هویت در زبان گفتگو به معانی نسبتاً متنوعی به کار گرفته می شود. به نظر می رسد که چیستی یک شیء تبادرکننده معنی هویت باشد.
فرهنگ فارسی معین برای واژه هویت سه معنی عام و یک معنی خاص(فلسفی) ذکر کرده است:
1- ذات باری تعالی
2- هستی، وجود
3- آنچه موجب شناسایی شخص باشد (ورقه هویت: شناسنامه)

2-6-هویت شهر:
با تعریفی که از هویت ارائه گردید می توان برای هر موجودی از جمله اشیاء، حیوانات، انسان ها، مکان ها و شهر هویت قائل شد. برای شهر نیز به مثابه یک موجود زنده می توان لایه هایی از هویت تعریف کرد که عوامل خاصی در شکل گیری آن مؤثرند مانند هویت اقلیمی، هویت فرهنگی، هویت تاریخی و بالاخره هویت کالبدی که نمود فیزیکی فضای شهری است و در طول تاریخ حیات شهر تحول یافته و تغییر می یابد. .(یزدانی، 1385، صص10-11)

2-6-1-نمونه مطالعات کنار گذر زر جوب:
رود خانه زر جوب یا لب آب که در جنوب شهر رشت قرار گرفته است و در بین اهالی شهر رشت بیشتر با نام «لب آب» شهرت دارد. (زرجوب(لب آب(به رشتی (آب لب) نام میدان و محلی است واقع در کنار رودخانه زرجوب رشت. این رودخانه یکی از دو شاخه رودخانه گوهر رود است که از میان شهر می‌گذرد. این رودخانه سابقا پرآب بوده و زیستگاه ماهیان رودخانه‌ای به شمار می‌رفته‌است ولی امروزه به دلیل ریختن فاضلاب‌های شهری، غیر قابل استفاده شده‌است.نام این رودخانه از دو جزء زر (طلا) و جوب (که همان جوی است به معنی نهر آب)تشکیل شده‌است که از دیر باز به جهت زلالی و درخشندگی به این رودخانه اطلاق می‌شده‌است که متأسفانه امروزه اثری از آن نیست.
میدان یا به اصطلاح اهل محل فلکه زرجوب از یک سمت به صیقلان و شهرداری رشت و از سوی دیگر به خیابان لاهیجان مرتبط است و از دو جانب دیگر به محله و خیابان امین ضرب و ارمنی بولاق می‌رسد.
در زیر بنای پل دو چشمه وجود دارد که هنگام ساخت بنا با بتن پوشیده شدن و این چشمه هر چند وقت یکبار باعث ریزش قسمت هائی از پل می‌شود این چشمه‌ها دارای آب پاکی است که در گذشته مردم برای نوشیدن و شستشو از آن استفاده می‌کردند.

2-6-2- هویت مکانی :
این خیابان تازه تاسیس شده از زمان های خیلی قدیم منطقه مسکونی بوده وحدودا مدت 3 سال است به دلیل ازدیاد ماشین های فراوان وترافیک شهر رشت از شهرداری به محدوده حریم تبدیل شده و خانه ها تخریب شده وبه خیابان وفضای سبز تبدیل شده این خیابان از دو طرف که (پل تختی) وپل زرجوب که (خیابان شریعتی )هم نیز گفته می شود ختم می شود.
بازگشایی محور مذکور در روان‌سازی ترافیک مرکز شهر رشت تاثیرگذار است.
 مسیر خیابان صیقلان به تختی شهر رشت ، اردیبهشت امسال بازگشایی می شود 89.
طول رودخانه 25 کیلوتر مباشد وعرض رود خانه 7 متر.

2-7-هویت رشت وسمبل ها ونشانگان شهر
توریستی بودن شهر وپوشش گیاهی آن ،که دلیل انتخاب مسافرین وتورست ها می تواند باشد جزءهویت شهررشت است .وعلاوه بر هویت از نمادها و نشانگان این شهر به بارانی بودن آن ،و سقف های شیروانی ،در ختان بهار نارنج ،بناهای تاریخی وباغ هاو… نام برد. واز نشانگان وسمبل های (پروژه مورد نظر)،خیابان جوان کنار گذر زر جوب را ،به رودخانه ،باران ،خانه های با سقف های شیروانی که در اطراف خیابان را تشکیل داده اند نام برد .

2-8- تعریف منظر :
مشخص ترین جنبه زیبای شناسی یک شهر(منظر)است.در شهر وپیرامون شهر هر چیزی که به نظر مطلوب وخوشایند برسد منظر نامیده میشود.منظر از عوامل متعددی تشکیل میشود.از ترکیب بناها وسیمای ساختمان وشکل فضا ها تا چگونگی ترکیب عناصری طبیعی در کالبد شهرها،در حیطه منظر شهری(scape scape)ومنظر طبیعی(land scape) است.

2-2-نمودار جایگاه منظر شهری در تعامل میان انسان و محیط (ماخذ: گلکار، 1385)

2-9- انواع عناصر مبلمان شهری و تقسیمات آن ها :
در منابع مختلف افراد تقسیم بندی های متفاوتی داشته اند که در اینجا چند نمونه از این تقسیم بندی ها و مهمترین عناصر مبلمان شهری ذکر میشود :
عناصر مبلمان شهری را در 6 گروه تقسیم بندی می نماید :
الف) عناصر و تسهیلات گذراندن اوقت فراغت :
1) نیمکت و سکو
2) آبخوری
3) چادر
4) سایبان
5) آب سرد کن
6) سقاخانه
7) وسائل بازی کودکان
8) فواره ها
ب) عناصر زیست محیطی و بهداشتی :
1) سطل زباله و زباله دان
2) گلدان و گلجای
3) شبکه حصار دور درخت
ج) عناصر اطلاع رسانی :
1) تابلو کسبه
2) تابلوهای تبلیغاتی و بیلبورد
3) تابلوهای راهنمای معابر و اماکن
4) ساعت
5) تابلو های معلق
6) ستون اعلانات
7) جعبه اعلانات
8) ویترین
9) پلاک ها
د) عناصر و تسهیلات ترافیکی (سواره و پیاده ) :
1) ایستگاه اتوبوس
2) سکوی ایستگاه اتوبوس
3) باجه فروش بلیت
4) پل روی جوی
5) پل پیاده
6) علائم راهنمایی
7) چراغ راهنمایی
8) خط کشی ها (عابر پیاده و … )
9) چشم گربه ای
10) گاردریل
11) دیواره ها و حصار ها
12) ایست سنج ( پارکومتر )
13) توقفگاه دوچرخه و موتور
14) جدول
15) ریل قطار
16) راهبند قطار
17) نرده و تیرک
ه) عناصر تاسیسات و تجهیزات شهری :
1) باجه تلفن
2) چراغ ( انواع بلند و کوتاه )
3) تیر چراغ برق
4) آبرو
5) آبریزگاه عمومی
6) دکل فشار قوی و متوسط
7) تیر برق فشار ضعیف
8) کابل ها و سیم های برق
9) پست برق زمینی
10) تابلو بارانی انشعاب تلفن
11) درپوش حوضچه زیر زمینی مخابرات
12) ترمینالهای دیواری تلفن
13) کابلهای دیواری تلفن
14) صندوق پست ( دیواری و زمینی )
15) شیر آتش نشانی
16) رگلاتور و علمک گاز
ز) سایر :
1) کیوسک مطبوعات
2) باجۀ فروش گل
3) پرچم و میلۀ آن
4) پله
( جهانشاه پاکزاد ، 1379 ، ص77 ). (علی زنگی آبادی و نازنین تبریزی )

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رایگان با موضوع کسب و کار، نرم افزار

مبلمان شهری را در 4 کاربری تقسیم بندی می نمایند :
الف ) مبلمان با کاربری تفریحی رفاهی :
1) نیمکت و سکو
2) اسباب بازی ها و مبلمان بازی کودکان
ب ) مبلمان با کاربری زیباسازی :
1) تندیس ها و نماد های شهری
2) نورپردازی و منابع نوری
3) آبنما ها ، آبفشان ها و فواره ها
4) گل جای
5) محل استقرار پرندگان
ج ) مبلمان با کاربری خدماتی :
1) تابلو ها و علایم
2) سایبان ها و باجه ها (کیوسک ها )
3) سطل های زباله
4) ادوات آتشنشانی
5) صندوق پستی
6) آبخوری ها
7) پارکومتر ( توقف سنج )
8) برج های ساعت
د) مبلمان با کاربری ترددی و ارتباطی :
1) جدا کننده ها ، حفاظ ها وپارکینگ های دوچرخه
2) ایستگاه های اتوبوس
3) کفپوش ها
( زنگ آبادی و تبریزی ، 1383 ، فهرست)

فصل سوم
پژوهش های اسنادی وجغرافیایی
ومولفه های کاربردی

حوزه رفتار کاربر

آداب ، رسوم و فرهنگ استفاده که برای هر قوم ، ملت و یا شهر ممکن است متفاوت باشد. فرهنگ های مختلف هم برروی فرم وهم رنگ و بافت عناصر مبلمان شهری تاثیر می گذارند

3-1-انسان شناسی و فرهنگ
اولین نقشی که برای طراحی مبلمان شهری قائل می شویم، همان برقراری ارتباط بصری مناسب بین طرح و انسان است و یا به زبانی دیگر، همان ارتباط بین مبلمان شهری و هویت انسان می باشد

3-2-موقعیت جغرافیایی شهرستان رشت :
این شهرستان با مساحت ۱۳۹، کیلومتر مربع 9درصد از مساحت استان و با جمعیت ۶۳۹،۹۵۱ نفر 33 درصد از کل جمعیت استان را به خود اختصاص داده است ( مساحت شهرستان رشت بر اساس اعلام مساحت کل استان گیلان به میزان 14042 کیلومتر مربع توسط وزارت کشور ، محاسبه شده است ) . این شهرستان در شمال با دریای خزر ، شمال غرب با شهرستان بندر انزلی ، در غرب با صومعه سرا و شفت ، جنوب با رودبار ، جنوب شرقی با سیاهکل ، شرق با لاهیجان و شمال شرق با آستانه اشرفیه هم مرز است .

مختصات

شهرستان
طول جغرافیایی
عرض جغرافیایی

حداقل
حداکثر
حداقل
حداکثر

دقیقه
درجه
دقیقه
درجه
دقیقه
درجه
دقیقه
درجه
رشت
27
49
55
49
00
37
27
37
(3-1) جدول شماره -موقعیت جغرافیایی شهرستان رشت

این شهرستان دارای 6 بخش ، 6 شهر ( خشکبیجار ، خمام ، سنگر ، کوچصفهان ، لشت نشاء ،رشت ) و 18 دهستان می باشد . این شهرستان در سال 1345 دارای 1 شهر و 3 بخش به نام های حومه ، خمام و لشت نشاء و 12 دهستان بود . در سال 1355 تعداد شهرها به 2 شهر رشت و لشت نشاء افزایش یافته و تعداد بخش ها همان بخش های سال 1345 بود . در سال 1365 شهرهای خمام ، کوچصفهان نیز به شهرهای شهرستان اضافه شده و بدین ترتیب تعداد شهرها به 4 شهر فزونی یافت . در سال 1375 تعداد شهرها افزایش یافت و با پدید آمدن شهرهای خشکبیجار و سنگر ، تعداد شهرهای شهرستان به 6 شهر و با اضافه شدن بخش سنگر ، تعداد بخش ها نیز به 6 بخش افزایش یافت ( ثنایی ، 1383: 31).
شهر رشت مرکز شهرستان و استان گیلان است که خود در بخش مرکزی شهرستان واقع شده است و در 49 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 16 دقیقه عرض شمالی از نصف النهار گرینویچ و با مساحت حدود 136 کیلومتر مربع واقع شده است . این شهراز شمال به دهستان های حومه و بخش خمام ، از شرق به بخش های سنگر و کوچصفهان و از غرب به شهرستان های شفت و صومعه سرا ، و از جنوب به شهرستان رودبار و دهستان های لاکان محدود می شود . شهر به دلیل مرکزیت ، ارتباط همه جانبه با دیگر شهرها و استان و خارج از استان دارد ( ثنایی ، 1383 : 33 ) .
محله جوان در جنوب کلانشهر رشت واقع شده است. این محله شامل خیابان اصلی تختی، بلوار صیقلان، می باشد .

شکل 3-3

3-3-نقشه معابر رشت

3-4-نقشه GIS محدوده انتخابی مورد نظر

3-4-نمونه مورد مطالعه (زر جوب رشت)
خیابان جوان متشکل از دو گذر اصلی می باشد این خیابان از دو طرف که (پل تختی) وپل زرجوب که (خیابان شریعتی )هم نیز گفته می شود ختم می شود.
رودخانه زرجوب از خیابان شریعتی(پل صیقلان) ،تا پل تختی ،این قسمت از رودخانه در شمال خیابان شریعتی ،ودر شرق خیابان تختی کلانشهر رشت واقع شده است. این دو خیابان دارای تقاطع می باشد.رودخانه زرجوب از بدو تولد شهر رشت به وجود آمده که از سال 1389 به علت ازدیاد ماشین وترافیک سنگین به خیابان تبدل شده است ساخت و سازهای بیشماری در مدت کوتاه داشته.
محدوده مورد مطالعه در پژوهش حاضر تقاطع اصلی زرجوب (شریعتی )،تا فلکه صیقلان پل تختی می باشد. در پژوهش حاضر ابعاد زمین محوطه مورد نظر 6000متر می باشد وعر ض آن در 17متر مورد بررسی قرار گرفته است.

3-5-بررسی ویژگی های طبیعی و ژئومورفولوژی شهر :
3-5-1-عوامل وعوارض طبیعی شهر عبارتند از :
1) ارتفاعات : در جنوب شهر ارتفاعات رصال کوه و قیصر کوه واقع شده است که تا خود شهر در حدود 10 کیلومتر فاصله دارند . این ارتفاعات دارای پستی و بلندی و دره های نسبتاً وسیعی هستند و به دلیل دوری از دریا و مرداب و بلندی زیاد ، دارای آب و هوای بهتری نسبت به محدوده های دیگر می باشند .
2) زمین های کشاورزی : به دلیل بارش مناسب این شهر و اطرافش دارای زمین های مستعد کشاورزی است بارش زیاد خاصیت قلیایی خاک را از بین برده و این نوع اراضی را برای کشت برنج و چای مساعد کرده است . به طوری که 70 درصداراضی

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید